For the Press

This page is where you can download our press kits. So far we have them in Turkish and further below in English.

Basın tanıtım, Türkçe:

Mültecilik ve zorunlu göçün bu kadar yoğun tartışıldığı bir dönemde, Bikem Ekberzade 1998’den bu yana yürüttüğü belgesel fotoğraf projesi Mülteci Projesi‘ni, bir “müdahale” ile bitirme kararı aldı: Geçişler, Mülteci Projesi’nin son ayağı ve özellikle son dönemde hızlanarak artan ölümcül deniz geçişlerinde hayatını kaybedenlerin anısına hazırlanmış bir proje.

Crossings SP eng

Bildiğiniz gibi 2015 yılında sadece Akdeniz’de gerçekleşen ve kaydı tutulabilmiş 3771 ölüm yaşandı. Bu sayı 2016’nın ilk beş ayında ve gene sadece Akdeniz’de 1370’e ulaşmış durumda. Havaların ısınması ile geçişlerin ve dolayısıyla ölümlerin hızlanması bekleniyor.

İşte Geçişler tam da bu sırada devreye giriyor. Ölümlerin önlenebilmesi, ülkelerin mülteci ve göçmenlere “güvenli geçiş hakkı” tanıması ile mümkün. Geri kabul anlaşmaları gibi caydırıcı yaklaşımların daha önce de işe yaramadığı, şimdi de yaramayacağı gözle görülür bir gerçek.

Bir fotoğraf ve bir metinden oluşan Geçişler’in iki kısa bölümü aşağıda:

Düzensiz Göçmen (Ses: Mine Özerden Kayıt: Cem Gönenç Mix: Bikem Ekberzade)
Kumbaracı Yokuşu (Ses: Teoman Kumbaracıbaşı Mix: Bikem Ekberzade)

SAMSUNG CSC

Istanbul KargART, Teoman Kumbaracıbaşı ve Mine Özerden ile birlikte 18 Haziran’daki Geçişler’in canlı okuması

Farklı görsel formatlarını birlikte kullanan projenin en etkili sunumlarından birisi de canlı okumalar.
İlki 18 Haziran’da KargART’da gerçekleşen bu serinin ikincisi 20 Haziran Dünya Mülteciler Günü’nde İrlanda da yapılacak. 2 kadın, 2 erkekten oluşan 4 okumaci ile gerçekleşecek olan etkinliğe, Avrupa ülkelerinin mülteci politikaları ve Médecins Sans Frontières‘in AB fonlarını almadan yoluna devam etme kararı sonucu, yoğun katılım bekleniyor.

Bikem’in Geçişler ile ilgili yazdıklarına Türkçe ya da İngilizce olarak ulaşabilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki linkte projenin geniş kapsamlı tanıtım dosyasını, ve 18 Haziran’da KargART’da gerçekleşen etkinliğin basın dosyasını bulacaksınız:

Geçişler Basın Tanıtım Dosyası (güncellenmiş 10/06/2016)

Etkinliklerle ilgili güncel detaylara buradan, Facebook sayfamızdan ve Twitter hesabımızdan ulaşabilirsiniz.

Press release, in English:

At a time when forced migration has become so visible  Bikem Ekberzade is ending her documentary photography project which she has been running since 1998.

Crossings SP eng2

The Refugee Project is ending in Crossings, a euology of sorts to the increasing numbers of lives lost as a result of lethal sea crossings, and a salute to the people trapped in border camps in countries around Europe.

Crossings is an “intervention” and a culmination of Bikem’s entire documentary project which she has been running for over 18 years.

As you well know in 2015, in the Mediterranean alone, there has been 3771 recorded deaths at sea. This number, in the first five months of 2016 has reached 1370. In the first 10 days of June, the death toll has already reached 343.

It is exactly at such a time Crossings takes over. To stop civilian deaths, nations must grant safe passage to people fleeing a certain death back at home – regardless of their gender, or their status as a refugee or a migrant.

Preventive measures such as readmission agreements have not worked in the past. When the issue at hand is survival, they hardly do.

Two short teasers from Crossings is below:

Mine Flowers (Voice: Joleen Westerdale McInnis Mix: Bikem Ekberzade)
T-Walls (Voice: Jeremy Nagle Mix: Bikem Ekberzade)

You can read what Bikem wrote about Crossings. You can also download the full press release in PDF format:

Press Release for Crossings

Advertisements